SWOT анализ
SWOT анализ е класически метод за стратегическо планиране:
S (Strenghts) – Силни страни
W (Weaknesses) – Слаби страни
(Opportunities) – Възможности
T (Threats) – Заплахи
Добре е всеки мениджър да направи оценка на силните и слабите страни на своя бизнес, както и на възможностите и опасностите.
● Силните и слабите страни са вътрешни фактори за фирмата, върху които можете да влияете пряко и да контролирате.
● Възможностите и заплахите пред фирмата са външни фактори, които следва да отчитате, но не можете да им влияете директно и са извън Вашия контрол. Възможностите и заплахите пред фирмата са свързани с нейната външна среда.
● Веднъж, след като идентифицирате силните и слабите страни, възможностите и заплахите, следва да се възползвате от силните страни, да намалите или неутрализирате слабостите, да инвестирате във възможностите и да отчитате заплахите.
● По отношение на вътрешните елементи на SWOT анализа, силните и слабите страни следва да ги идентифицирате на базата на информация от клиенти (проучвания, нива на удовлетвореност и др.), информация от служителите и ресурсната обезпеченост на фирмата.
● По отношение на външните елементи на SWOT анализа, възможностите и заплахите следва да ги идентифицирате на база на информацията за икономическата обстановка, пазарната среда, информация за конкурентите и т.н.
Това, което следва е елементарно, но много важно. Следва да изготвите списък с различни идеи на база на SWOT анализа, които да бъдат трансформирани в конкретни цели.
● Концентрирайте се върху връзката “силни страни – възможности”, т.е. по какъв начин силните страни на фирмата Ви могат да се окажат най-ползотворни за възможностите, към които да се насочите.
● Вгледайте се в слабите страни на фирмата и помислете как да ги неутрализирате, отчитайки силните страни.
● Разгледайте възможностите пред фирмата и преценете дали те сами по себе си не крият потенциал за елиминиране на някои заплахи.